Holaszowice (Holašovice)

Podróż w czasie? Prosimy bardzo! Holašovice dają wyobrażenie o tym, jak wyglądała barokowa wieś. W centralnym punkcie wsi stoją dwa rzędy barokowych zabudowań, pomiędzy którymi jest niewielkie jezioro i kapliczka. Samochód trzeba zostawić na skraju wsi na płatnym parkingu, który stanowi zapewne główne źródło dochodu tego miejsca.

Holaszowice
Holašovice
Późnobarokowe budynki na wsi - Holaszowice
Późnobarokowe budynki na wsi – Holaszowice
Holaszowice - UNESCO
Holašovice – UNESCO
Holaszowice
Holaszowice

Wieś Holaszowice ma długą historię, obecny wygląd zawdzięcza XIX wiecznej przebudowie. Ze względu na swój wyjątkowy charakter Holašovice zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak się mocnej zastanowić, to rzeczywiście unikat. Każdy chyba widział barokowy kościół, ale barokowa wieś jest raczej zaskakującym widokiem.

Holaszowice
Holašovice

Holašovice dotkliwie odczuły epidemię dżumy w 1522 roku. W wyniku choroby praktycznie wszyscy mieszkańcy wsi zmarli – przy życiu zostały dwie osoby. Czytanie takich historii w dobie pandemii przyprawia o lekki dreszcz.

Holaszowice
Holaszowice
Holašovice
Holašovice
Holašovice
Holašovice

Po przeciwległych stronach wsi znajdują się dwie restauracje. Wybieramy tę lepiej ocenianą – Holašovická Hospoda. Karta serwuje nam spore zaskoczenie. Oprócz tradycyjnych czeskich zestawów obiadowych, są tu też takie cuda jak kogut pieczony w winie (popularne we Francji Coq Au Vin) – porcja jest ogromna! A do picia oprócz wyboru czeskich win, można znaleźć szampan Moët et Chandon.

23 sierpnia 2020 Tagi: , , , , Wyprawa: Austria (oraz Czechy)