Porsche Automuseum Helmut Pfeifhofer w Gmünd
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Gdy Ferdynand Porsche postanowił produkować sportowe samochody, trwała jeszcze II wojna światowa. Obawiając się ataku z powietrza postanowił umieścić fabrykę w miejscu, które nie jest oczywiste. Idealną miejscówką wydawał się dawny tartak w miejscowości Gmünd, na terenie dzisiejszej Austrii.
Dziś w miejscu pierwszej fabryki mieści się prywatne muzeum Porsche. Właścicielem jest Helmut Pfeifhofer, antykwariusz, który kupił pozostałości po fabryce wraz z kilkoma modelami. W Porsche Automuseum Helmut Pfeifhofer w Gmünd znajdziemy pierwsze wyprodukowane przez Porsche samochody oraz kilka nowszych modeli zgromadzonych przez syna – Christopha, który jest kierowcą wyścigowym.
Muzeum Porsche w Gmünd zdaje się przyciągać fanów marki. Tuż przy wejściu spotykamy starszych państwo, których nie da się inaczej określić. Oboje z czapeczkami Porsche na głowach wsiadają do pięknie zachowanego Porsche 911 Targa w modelu 996.
Porsche 356 Alu
Najważniejszym eksponatem Muzeum Porsche w Gmünd jest pierwsze Porsche 356, wykonane z aluminium oraz zrekonstruowana drewniana rama użyta do kształtowania jego karoserii.
W fabryce w Gmünd Porsche wyprodukował 52 egzemplarze modelu 356/2. Natomiast we wnętrzach muzeum możemy podziwiać wiele innych modeli 356 oraz 911, zebranych przez właściciela muzeum oraz jego syna.
Porsche 964 RSR
Wśród eksponatów znajduje się Porsche 964 RSR, które nie jest wyłącznie elementem wystroju muzeum. Christoph Pfeihofer ściga się nim w rajdach historycznych, z dobrym skutkiem – wielokrotnie stawał na podium.
Porsche 356 C Carrera 2 2000 GS
Mam słabość do Porsche i do modeli 356, zwłaszcza odkąd zobaczyłem jeden z nich w ruchu. Choć trzeba przyznać, że pewnie miały też w tym udział pierwsze etapy gry Need For Speed Porsche 2000. Do dziś pamiętam trasę przy zachodzącym słońcu pokonywaną przez 356 Carbriolet.
W muzeum Pfeifhofer stoi piękne Porsche 356 C Carrera 2 2000 GS w żółtym kolorze. Oglądany model pochodzi z 1964 roku i ma silnik o pojemności 2 litry oraz mocy 130 koni mechanicznych. Wg. informacji w muzeum powstały 84 sztuki modelu 2000GS, z czego zaledwie 5 w kolorze, jaki widzimy.
Porsche 356 Roadster T6
Innym przywołującym growe wspomnienia modelem jest Porsche 356 Roadster T6. Czerwony kabriolet pochodzi z 1962 roku, a pod maską pracuje 4 cylindrowy bokser o pojemności 1.6 litra i mocy 75 koni.
Porsche 911 Carrera RS z 1973 roku
W 1973 roku Porsche wypuściło model 911 w wersji RS. RS odnosił się do Renn-Sport, czyli do sportu motorowego. Zielone Porsche pochodzi z 1973 roku i ma pod maską 6 cylindrowy silnik w układzie przeciwsobnym, o pojemności 2.7 litra oraz mocy 210 koni. Tabliczka mówi, że powstało zaledwie 55 sztuk tego modelu.
Model 911 Carrera RS ponownie użył nazwy „Carrera„, która pojawiała się przy niektórych Porsche 356. Określenie Carrera wzięło się od hiszpańskiego wyścigu Carrera Panamericana, w którym Porsche dzięki modelowi 356 odnosiło pierwsze zwycięstwa.
Porsche Carrera GT
Porsche Carrera GT to jeden z najbardziej rozpoznawanych modeli w historii marki. Monstrualne V10 o mocy 612 koni ponoć jest trudne do utrzymania, przez co samochód, jak już kilka innych modeli Porsche, zyskał przydomek widowmaker. To właśnie w Carrerze GT zginął aktor znany z filmu „Szybcy i Wściekli” – Paul Walker.
Z muzeum wynosimy bardzo dobre wrażenia. Jednym bemolem jest dużą liczba eksponatów umieszczonych na małej powierzchni. Utrudnia to obejrzenie samochodów z każdej strony i stanowi pewne wyzwanie przy robieniu zdjęć. Niemniej jednak z pewnością warto tu zaglądnąć!