Przełęcz Col de Saint-Louis- Francja
Col de Saint-Louis to przełęcz, którą odkrywamy zupełnie przypadkowo. Szukając krętych dróg biegnących pomiędzy Pirenejami trafiamy na mapie na ciekawie wyglądający ślimak, którym postanawiamy podążyć.
Okazuje się, że trafiamy na przełęcz Saint-Louis, która znajduje się na wysokości 696m. n.p.m. z maksymalnym nachyleniem drogi na poziomie 13%. Droga jest w świetnym stanie, praktycznie pozbawiona dziur, a widoki na góry są bardzo malownicze.

Po drodze mijamy kamienny most z czterema wielkimi półłukami – Pont du col de Saint Louis. Wspomniany ślimak to podróż właśnie po tym moście, a następnie pod nim. Spiralny wiadukt to projekt inżyniera budownictwa – Étienne’a Raymonda Amiela.



Przełęcz Col de Saint-Louis była niegdyś częścią granicy francusko-hiszpańskiej. Po zajęciu Roussillonu przez Ludwika XIV w 1659 r. przełęcz znalazła się na terytorium Francji.
Początkowo przeprawa przez obecne Col de Saint-Louis była bardzo niebezpieczna i w okolicach 1859 roku podjęto decyzję o budowie nowej drogi. Kiedy została oddana? Nie wiadomo, jednak źródła mówią o tym, że w 1903 roku była gotowa.


