Zatoka Mont Saint-Michel

Dziś przyglądamy się naszemu jutrzejszemu celowi z oddali. Znajdujemy się w zatoce Mont Saint-Michel w Saint-Jean-le-Thomas, skąd mamy ładny widok na opactwo Saint Michel. Trzeba przyznać, że z daleka ta budowla wygląda co najmniej intrygująco.

Sait-Jean-le-Thomas - Mont Saint Michel w oddali
Saint-Jean-le-Thomas – Mont Saint Michel w oddali
Dom nada kanałem La Manche
Dom w zatoce Mont Saint-Michel

Na miejscu jesteśmy już dość zmęczeni, ale mamy pewien zapas czasu. Taki, żeby zjechać nad morze przed kolacją (tak, mamy rezerwację, we Francji to naprawdę dobry pomysł, bo polecane miejsca szybko są pozajmowane). Jednak o zejście (a co dopiero zjazd) do morza wcale nie łatwo. Musimy nieźle się nakombinować, żeby coś znaleźć. Dopiero w trzeciej miejscowości udaje się nam blisko podjechać pod miejsce gdzie jest plaża. Nad morzem zawsze miło (mimo średnio prezentującej się piany i brudnego piasku). No i jeszcze lepiej widać Mont Saint-Michel – cel naszej jutrzejszej wycieczki. Po plaży zbieramy się na kolację.

Mont Saint Michel widoczna z kanału La Manche
Mont Saint Michel widoczna z zatoki

Normandia to już zupełnie inny krajobraz. Niskie budynki, zrobione głównie z kamienia wyposażone w niebieskie, bądź białe okiennice to charakterystyczny obrazek z regionu.

W centrum miasta Genêts odwiedzamy niewielką restaurację Arondel serwującą owoce morza i ryby, czyli typową kuchnię regionu.

Owoce morza w Genêts
Owoce morza w Genêts

Będąc tak blisko oceanu grzechem byłoby ominąć zachód słońca. Po kolacji wracamy na plażę, żeby podziwiać bajkowy obraz.

Zatoka Mont Saint-Michel - zachód słońca
Zatoka Mont Saint-Michel – zachód słońca

W Saint-Jean-le-Thomas zachwyca nas też widok krów na tle zachodu słońca. Gdy zatrzymujemy się, żeby zrobić im zdjęcie te zaczynają do nas podbiegać, jednak tuż przed ogrodzeniem zawracają.

Krowy w Sait-Jean-le-Thomas
Krowy w Saint-Jean-le-Thomas
Krowy w Sait-Jean-le-Thomas
Krowy w Saint-Jean-le-Thomas

Podróżując przez Francję widzimy mnóstwo pastwisk z pasącym się krowami. Dopiero na miejscu uświadamiamy sobie, jak istotne są tutaj te zwierzęta, dostarczając mleka także do produkcji niezliczonych rodzajów serów oraz zapewne wołowiny. Ciekawostką jest to, że praktycznie w każdym regionie krowy różnią się od siebie budową oraz umaszczeniem.

29 sierpnia 2019 Tagi: , , , , Wyprawa: Grand Tour de France