Trasa: Banyuls-sur-Mer – Tuluza

Dzisiejsza trasa wciąż biegnie po regionie Oksytania. Tym razem jednak jedziemy w przeciwnym kierunku – od Morza Śródziemnego wracamy do Tuluzy, jednak spędzimy więcej czasu nad samym morzem jadąc wzdłuż wybrzeża. Po drodze będziemy też podziwiać zabytki historycznego regionu Roussillon.

W Banyuls-sur-mer budzą nasz latające nieopodal helikoptery. Szybki przegląd internetu mówi, że płoną pobliskie zarośla i lasy, łącznie około 30 hektarów…To coraz częstszy widok w tej okolicy, gdzie fale upałów powodują pożary.

Collioure i Zatoka Lwa

Collioure to nadmorskie miasteczko, które ponoć słynie z bardzo wysokich cen. Nie możemy jednak tego potwierdzić, bo jesteśmy tu jedynie przyjazdem. Zatokę Lwa podziwiamy z góry.

Widok na morze z Collioure
Widok na morze z Collioure
Widok na Zatokę Lwa
Widok na Zatokę Lwa

Elne

Elne to najstarsze miasto i dawna stolica historycznego regionu Roussillon. Zwiedzamy gotycką katedrę Sainte-Eulalie-et-Sainte-Julie oraz romański klasztor. Zdjęcia z Elne są tutaj.

Cathédrale Sainte-Eulalie-et-Sainte-Julie d'Elne
Cathédrale Sainte-Eulalie-et-Sainte-Julie d’Elne

Perpignan

Perpignan – nowa stolica dawnego regionu Roussillon, a w niej m.in. okazały Pałac Królów Majorki. Po Perpignan oprowadzamy tutaj.

Perpignan - Pałac Królów Majorki
Perpignan – Pałac Królów Majorki

Leucate

Nasze pożegnanie z morzem następuje w Leucate. Dziś cały dzień mocno wieje, ale to co się dzieje w Leucate jest nie do opisania. Nawet mewy mają problem z lataniem.

Plaża w Leucate
Plaża w Leucate

Tuluza

O Tuluzie już pisaliśmy tutaj. Dziś wspomnimy tylko o wizycie w restauracji L’Alimentation i zajadaniu się stekiem popitym świetnie dopasowanym winem z apelacji Cahors.

Wino z Cahors i stek w L'limentation - Tuluza
Wino z Cahors i stek w L’limentation – Tuluza

5 września 2019 Tagi: , , , , , , , , , Wyprawa: Grand Tour de France