Auxerre

Auxerre jest kolejną turystyczną perełką Burgundii. W średniowieczu miasto wzbogaciło się na handlu winem z Paryżem, co uczyniło je istotnym punktem na mapie Francji.

Parkujemy w centrum i ruszamy na zwiedzanie – trasę zaczynamy od bramy Starego Miasta, znanej jako Tour de l’Horloge, a następnie udajemy się na spacer uliczkami pomiędzy starymi budynkami o kolorowej konstrukcji szkieletowej.

Merostwo w Azuerre

Merostwo w Auxerre

Największe wrażenie robi wspomniana już XV-wieczna wieża zegarowa – Tour de l’Horloge, której poprzedniczka była częścią murów obronnych miasta.

Place de l'Horloge w Auxerre

Place de l’Horloge w Auxerre

Wieża zegarowa w Auxerre

Wieża zegarowa w Auxerre

Sam zegar na Tour de l’Horloge pochodzi z XVII w. i ma dwie tarcze – godzinną i astronomiczną.

Wieża zegarowa w Auxerre

Wieża zegarowa w Auxerre

Auxerre - Wieża zegarowa

Auxerre – Wieża zegarowa

La Tour de l'Horloge - Auxerre

La Tour de l’Horloge – Auxerre

Zachodzimy do centrum informacji turystycznej mieszczącego się tuż obok wieży. Spotykamy tu za biurkiem panią, której rodzice pochodzą z… Wrocławia, sama urodziła się we Francji, ale po polsku mówi biegle. To nie ostatnia taka niespodzianka. Przy okazji należy wspomnieć, że informacje turystyczne we Francji to miejsca niesamowicie dobrze zorganizowane, pełne darmowych map i wszelkich wskazówek przydatnych do planowania podróży. Zawsze warto tam zajrzeć.

Auxerre

Auxerre

Szachulcowe domy w Auxerre

Szachulcowe domy w Auxerre

Dalsza trasa prowadzi nas w dół, schodzimy coraz niżej i mijamy górującą nad miastem katedrę, która jest naprawdę gigantyczna. 

Katedra św. Szczepana w Auxerre

Katedra św. Szczepana w Auxerre

Dochodzimy do rzeki, wchodzimy na kładkę, skąd rozpościera się piękny widok na miasto z górującymi trzema gotyckimi kościołami. 

Cathédrale Saint-Étienne i Abbey of Saint-Germain w Auxerre

Cathédrale Saint-Étienne i Abbaye Saint-Germain w Auxerre

Wracamy do głównego placu równoległą drogą. Uliczka, którą się wspinamy jest dość stroma, ale piękne kamice wynagradzają trud.

Auxerre

Auxerre

Auxerre - kamienice

Auxerre – kamienice

Na koniec trafiamy na plac, który oprócz kolejnych malowniczych kamienic oraz secesyjnej poczty zdobi fontanna z rzeźbą Cadet Rousselle – żyjącego w Auxerre komornika, na temat którego powstała komiczna piosenka, która przetrwała wieki.

Cadet Rousselle
Cadet Rousselle

27 sierpnia 2019 Tagi: , , , , Wyprawa: Grand Tour de France