Château de Candé

Château de Candé to kolejny XVI wieczny zamek w Dolinie Loary, który odwiedzamy. Ten jednak jest jest zupełnie inny niż pozostałe. Określenie bardziej dyskretny wydaje się być tu na miejscu, bo nie kłuje w oczy swoim splendorem. Wydaje się być raczej rezydencją, w której właściciel miał odpoczywać, a nie taką, którą chciał eksponować swoje bogactwo.

Château de Candé
Château de Candé
Château de Candé
Château de Candé

Wnętrza Château de Candé

Wnętrza zamku de Candé są przepiękne. Każde pomieszczenie jest inne i pieczołowicie udekorowane. Największe wrażenie robi łazienka w stylu art deco oraz mieszczące się na trzech piętrach organy Skinnera, które potrafią zastąpić orkiestrę, wydobywając z siebie dźwięki 29 instrumentów, w tym ludzkiego głosu. 

Château de Candé - jadalnia
Château de Candé – jadalnia
Château de Candé
Château de Candé organy Ernesta Martina Skinnera
Château de Candé - zdjęcie Księcia Edwarda z żoną - Wallis Simpson

Ślub Księcia Edwarda VIII i Wallis Simpson w Château de Candé

Zamek ma bardzo bogate dzieje i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Choćby historia Księcia Walii – Edwarda z Wallis Simpson. Nieakceptowane przez rodzinę królewską małżeństwo (Wallis była rozwódką) zostało zawarte właśnie na zamku de Candé w 1937 roku.

Château de Candé
Château de Candé
Château de Candé - sala do ćwiczeń
Château de Candé – sala do ćwiczeń
Château de Candé - sypialnia
Château de Candé – sypialnia

Obecny kształt i wystój Château de Candé nadał Santiago Drake del Castillo, który zbił fortunę na handlu trzciną cukrową. Oprócz pięknych aranżacji wnętrz właściciel wyposażył zamek w ówczesne zdobycze techniki, np. pierwszy prywatny telefon, ponieważ dużo pracował prowadząc rozmowy telefoniczne. 

Władze miasta oddały Zamek de Candé zwiedzającym dopiero w 2000 roku. Gmina stała się posiadaczem rezydencji po śmierci ostatniego właściciela – Charlesa Bedaux w 1944 r. jednak przekazująca go wdowa zachowała prawo mieszkania w zamku.

Łazienka w stylu art déco wChâteau de Candé
Łazienka w stylu art déco w Château de Candé
Château de Candé
Château de Candé
Château de Candé - gabinet
Château de Candé – gabinet

28 sierpnia 2019 Tagi: , , , , Wyprawa: Grand Tour de France