Dijon
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Dijon, och, ach! Tak byłoby można w skrócie określić naszą reakcję na stolicę Burgundii. Nie oczekiwaliśmy zbyt wiele. Co najwyżej, że zasmakuje nam bœuf bourguignon (wołowina po burgundzku), wypijemy jakieś pinot noir (oby niezłe), kupimy musztardę (z tego słynie Dijon) oraz zobaczymy kilka zabytków.
Nie spodziewaliśmy się jednak fantastycznego klimatu w tak dużym mieście. Dijon robi wrażenie małego Paryża. Pełne jest secesyjnych budynków bogatych w zachwycające detale. Sporo tu też szachulcowych budynków, mozaikowych dachów, jest i karuzela Eiffela (tak, tego od wieży). Całość składa się na piękne miasto, w którym po prostu czuć klimat Francji. W pobliskiej Alzacji nie było to tak oczywiste, tam momentami czuliśmy się bardziej jak w Niemczech.
Zwiedzanie Dijon
Nasz hotel mieści się w centrum Dijon. W drodze do punktu, w którym rozpoczniemy zwiedzanie mijamy piękne secesyjne zabudowania, takie jak poniższy budynek, który zdaje się, był warsztatem rowerowym i samochodowym. Jak naprawiać, to stylowo.
Punktem startowym wycieczki jest XVIII wieczny plac Darcy oraz odchodząca od niego rue de la Liberté. Z miejsca zachwyca nas znaczna przestrzeń między budynkami oraz architektura. Konstrukcja kamienic sprzyja wrażeniu, że jesteśmy w miniaturowym Paryżu. Poza tym pojawiają się charakterystyczne dla Burgundii motywy na dachach.
Podobnie jak w Colmarze, także w Dijon trasa turystyczna jest stylowo oznaczona – małe, trójkąciki z wizerunkami sówki umieszczone w chodnikach poprowadzą nas do najważniejszych zabytków. Nasza trasa jest trochę zmodyfikowana:
Porte Guillaume
Na placu Darcy stoi XVIII wieczny łuk triumfalny, który był kiedyś częścią murów miejskich.
Secesyjne kamienice
W pobliżu placu Darcy jest całe mnóstwo pięknych secesyjnych kamienic. Miłośnicy art nouveau będą w niebie.
Hala targowa
Hala targowa w Dijon ma industrialny klimat z początku XX wieku. Docieramy do niej przed 10 rano, ale najwyraźniej tego dnia, jest nieczynna, co po krótkiej chwili rozczarowania wprawia nas w zachwyt.
Karuzela Gustave’a Eiffla na placu François Rude
Gustav Eiffel, inżynier budownictwa oraz architekt, którego najbardziej znanym dziełem jest paryska wieża urodził się właśnie w Dijon. Jednym z jego dzieł jest francuska karuzela, stojąca na placu François Rude. Wiecie, taka karuzela, której kształt nierozerwalnie kojarzy nam się z Francją.
Hôtel Aubriot
Hôtel Aubriot pochodzi z XIII wieku i jest najstarszą świecką budowlą w Dijon. Zachwyca swą gotycką fasadą oraz charakterystycznym dla Burgundii dachem.
Kościół Marii Panny (Église Notre-Dame de Dijon)
Jeden z najciekawszych kościołów w Dijon – Église Notre-Dame de Dijon – wybudowano w latach 1231-1250. Kościół charakteryzuje się nietypową, prostokątną fasadą, która bardziej przypomina kamienicę niż budynek sakralny. Zdobi go ponad pięćdziesiąt (dodanych w XIX w.) rzygaczy, z których każdy jest inny. Warto też zwrócić uwagę, że nad kościołem znajduje się zegar…który jest trofeum przywiezionym przez Filipa Śmiałego z wyprawy wojennej z Flandrii (1382r.).
Hôtel de Vogüé
W Dijon jest sporo pięknych prywatnych rezydencji (niegdyś prywatnych, obecnie przeważnie są własnością miasta). Nieopodal Notre-Dame znajduje się kolejna taka budowla – Hôtel de Vogüé (1614 r.). Jeśli mamy głowę podniesioną wysoko nietrudno ją zauważyć dzięki charakterystycznej dla Burgundii mozaice dachowej.
Pałac książąt Burgundii (Palais des ducs de Bourgogne)
Punkt obowiązkowy wizyty w Dijon, który jednocześnie trudno przeoczyć – pałac książąt Burgundii. Budowla była ostatnią siedzibą samodzielnego Księstwa Burgundii i powstawała od 1356 roku na murach dawnego zamku. Obecnie działa jako ratusz miejski i muzeum sztuk pięknych, do którego wstęp jest darmowy. Muzeum zachwyci każdego miłośnika sztuki średniowiecznej.
Co kupić w Dijon?
Musztarda – Sklep z musztardami Fallot (La Moutarderie Edmond Fallot)
Musztarda Dijon to obowiązkowy zakup w stolicy Burgundii. Ten produkowany na zimno pikantny sos ma niepowtarzalny smak (zapewne przez regulacje prawne) i często występuje z nietypowymi dodatkami jak estragon, czerwona porzeczka czy wino Chablis. Przy rue de la Chouette (nazwa ulicy pochodzi od słynnej sówki wtopionej w mury kościoła Notre Dame) znajduje się butik jednego z najbardziej znanych producentów musztardy w Dijon – Edmond Fallot. Oprócz ogromnego wyboru smaków, których część można na miejscu spróbować, w sklepie znajdują się oryginalne przyrządy do wytwarzania musztard.
Dijońskie pierniki (pain d’épices) w Mulot & Petitjean
We Francji można znaleźć firmy, które istnieją ponad dwa stulecia i wciąż produkują według oryginalnych receptur. Takim producentem jest Mulot & Petitjean, który wytwarza tradycyjne dijońskie pierniki. W mieście jest kilka sklepów, gdzie można nabyć słodkości. My odwiedziliśmy najmłodszy butik przy rue de la Chouette 1.
Gdzie zjeść w Dijon?
Restauracje na Place de la Libération
W Dijon jedliśmy w wieczór poprzedzający zwiedzanie i trafiliśmy na świetną restaurację na głównym placu nieopodal Pałacu Książąt Burgundzkich w restauracji Le Chanoine (http://www.lechanoine.fr). Ślimaki, mięciutka wołowina po burgundzku i na deser gruszka w gęstej polewie winnej okazały się wyborną próbką burgundzkiej kuchni.
Gdzie pojechać z Dijon?
Czas opuścić Dijon i poznać pozostałe atrakcje Burgundii, a jest ich co nie miara. Kolejny przystanek to Beaune – więcej na trasie ze Strasburga do Dijon.
26 sierpnia 2019 Tagi: bmw, burgundia, dijon, francja, zwiedzanie Wyprawa: Grand Tour de France