Trasa: Dijon – Tonnere i wino w Burgundii

Burgundia – słowo, które rozpala każdego winomaniaka. Burgundię się kocha albo się nią gardzi. Kocha za niepowtarzalne pinot noir i chardonnay, a gardzi za zupełnie średnie i kiepskie wino, na które można trafić kupując burgundy w ciemno, zwłaszcza przy niezbyt zasobnym portfelu. Region trudny do ogarnięcia przez swoje skomplikowane apelacje, ale niezmiernie fascynujący. Zwiedzanie zaczynamy od Dijon, potem odwiedzimy dwie miejscowości oraz winnice, poniżej trasa z najważniejszymi punktami:

Dijon

Dzień zaczynamy budząc się w Dijon, któremu poświęcamy sporą część naszego dnia. Piękne burgundzkie miasto o niepowtarzalnym klimacie, którego nie spodziewaliśmy się poczuć w dużym mieście. Relacja ze zwiedzania Dijon znajduje się tutaj.

Dijon

Dijon

Burgundia

Podróż z Dijon do Beaune znów biegnie winnym szlakiem. Miasta związane z apelacjami są malutkie i tylko przez nie przejeżdżamy. Nie brakuje im oczywiście uroku, niemniej jednak rozrywki dostarczać mogą tu przede wszystkim wizyty w winnichach. 

Fixin - apelacja w burgundzkim Côte-d’Or

Fixin – apelacja w burgundzkim Côte-d’Or

Fixin - apelacja w burgundzkim Côte-d’Or

Fixin – apelacja w burgundzkim Côte-d’Or

Wjeżdżamy w rejon najlepszych winnic, o czym informują nas tabliczki Route Des Grands Crus. Niemal każdy z producentów stara się podkreślić swoją markę, dziedzictwo i oczywiście wyjątkowość region, w którym się znajduje (i który zapewnia mu sławę). Łatwo zauważyć, że tu w Burgundii nazwy winnic zaczynają się od słowa “domaine“, co znaczy po prostu “posiadłość”. Inaczej ma się to np. w Bordeaux, gdzie przeważnie mamy do czynienia z zamkami, stąd nazwa winnicy często zaczyna się od słowa “château”.

Route Des Gran Crus - szlak najlepszych Burgundów

Route Des Grands Crus – szlak najlepszych Burgundów

Granice apelacji Chambertin

Granice apelacji Chambertin

Winnica Domaine Pierre Damoy w apelacji Chambertin-Clos de Bèze

Winnica Domaine Pierre Damoy w apelacji Chambertin-Clos de Bèze

Domena Chantal Remy w apelacji Latricières-Chambertin

Domena Chantal Remy w apelacji Latricières-Chambertin

Burgundia

Burgundia

Beaune

Po krótkiej trasie pomiędzy winnicami zajeżdżamy do naszego pierwszego przystanku – Beaune. To dawna stolica Burgundii, która wciąż pozostaje stolicą burgundzkich win. Zwiedzamy tam zachwycający szpital dla ubogich Hôtel Dieu. Zobacz więcej zdjęć z Beaune.

Hôtel Dieu w Beaune

Hôtel Dieu w Beaune

Burgindia – Winnica Domaine Marcillet

Zatrzymujemy się w winnicy Domaine Marcillet na degustację. O wizycie w burgundzkiej winnicy piszemy tutaj.

Wino w winnicy Domaine Marcillet

Winnica Domaine Marcillet

Z bagażnikiem cięższym o kilka butelek ruszamy w drogę do kolejnego punktu naszej wycieczki – Semur en Auxois

Droga w Burgundii

Droga w Burgundii z widokiem na Canal du Bourgogne

Semur en Auxois

Niemal doszczętnie zniszczony podczas rewolucji francuskiej zamek (ostały się jedynie dwie wieże), na miejscu którego wybudowano miasto – oto w Semur en Auxois w pigułce. Niesamowite burgundzkie miasto, w którym czas się jakby zatrzymał kilkadziesiąt lat temu – punkt obowiązkowy dla zwiedzających region. Tu więcej zdjeć z Semur en Auxois.

Semur-en-Auxois - widok na baszty

Semur-en-Auxois

26 sierpnia 2019 Tagi: , , , , , , , , Wyprawa: Grand Tour de France