Norymberga

Po zaskakująco bezbolesnym wyjeździe z Wrocławia, przemknięciu do granicy z Niemcami w Jędrzychowicach i chillowym przejechaniu niemieckimi autostradami, po około 5 godzinach zatrzymujemy się w Norymberdze.

Pomimo piątkowego wieczoru i turystów w centrum, Norymberga jest cicha. Nie powinniśmy się dziwić, pamiętając zeszłoroczną wizytę w drezdeńskim Neustadt, które mimo renomy imprezowej dzielnicy, jest cichsze niż niejeden korporacyjny open space.

Trochę żałujemy, bo założyliśmy, że Norymbergę potraktujemy tylko jak bazę noclegową przed intensywnym dniem, który nas jutro czeka. A tu tyle zabytków, o których niewiele wiemy i czytamy na szybko w Internecie. Za takie ignoranckie podejście Niemcy nam się jeszcze odwdzięczą…

Szpital Ducha Świętego (Heilig-Geist-Spital) w Norymberdze

Szpital Ducha Świętego (Heilig-Geist-Spital) w Norymberdze – obecnie miejski dom opieki dla osób starszych

Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) w Norymberdze

Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) w Norymberdze

Norymberga nocą

Norymberga nocą, widok spod zamku

Podróż wyczerpująca, jeść się chce, pić się chce i mimo, że trafiamy na knajpkę serwującą portugalskie wina, nie możemy sobie odmówić kufla niemieckiego pilsa, który idealnie pasuje do tutejszych flammkuchen (znanych u nas jako podpłomyki).

Norymberga - Niemiecki pils i podpłomyki po długiej podróży wchodzą idealnie

Niemiecki pils i podpłomyki po długiej podróży wchodzą idealnie

Nazajutrz po śniadaniu mamy według planu około dwie godziny na przyspieszone zwiedzanie Norymbergii, co też robimy.

Co zwiedzamy w Norymberdze?

Na wstępie warto zaznaczyć, że mimo zniszczeń obejmujących 90% starego miasta (efekt bombardowania przez Brytyjczyków i Amerykanów w 1945r.) Norymberga została pieczołowicie odbudowana i robi wrażenie, jakby większość budynków stała tam dłużej niż 75 lat.

Schöner Brunnen – Piękna studnia

Fontanna, która w oryginalnej postaci zbudowana została pod koniec XIV w. a następnie wielokrotnie była przebudowywana zachwyca ilością rzeźb i bogactwem detali. Ciekawostką jest fakt, że fontanna przetrwała bombardowanie miasta przez aliantów w trakcie II Wojny Światowej dzięki zabezpieczeniu jej betonowym płaszczem. Wprawne oko może poszukać jednego z ruchomych ogniw ogrodzenia, którego przekręcenie ma przynieść szczęście. Innym interaktywnym elementem są ruchome odpływy, które pozwalają nabrać wody z fontanny i wylać ją na zewnątrz 🙂

Piękna Studnia (Schöner Brunnen) - fontanna w Norymberdze

Piękna Studnia (Schöner Brunnen) – fontanna w Norymberdze

Schöner Brunnen - obniżenie tej rurki pozwala wylać trochę wody z fontanny

Schöner Brunnen – obniżenie tej rurki pozwala wylać trochę wody z fontanny

Weinstadel

Ten charakterystyczny, szachulcowy budynek obchodzimy praktycznie dookoła. Raz, że bardzo ładnie się prezentuje, a dwa, można do niego podejść przemieszczając się bardzo klimatycznym, drewnianym mostkiem Henkersteg oraz kamiennym Henker Brücke. Pomiędzy tymi mostami znajduje się… muzeum katów (Henkerhaus Museum).

Henker Brücke w Norymberdze

Henker Brücke w Norymberdze

Norymberga - Henker Brücke

Norymberga – Henker Brücke

Norymberga - Henker Brücke

Norymberga – Henker Brücke

Weinstadel w Norymberdze

Weinstadel w Norymberdze

Henkersted w Norymberdze

Henkersted w Norymberdze

Norymberga - Weinstadel

Norymberga – Weinstadel

Starówka i kamienice w Norymberdze

W Norymberdze pełno jest charakterystycznych szachulcowych kamienic i dopełniających je drewnianych werand. Starówka jest bardzo czysta i zadbana, a spacer po niej to czysta przyjemność.

Norymberga

Norymberga

Norymberga

Norymberga

Kamienice w Norymberdze

Kamienice w Norymberdze

Instalacja “Droga Praw Człowieka” (Straße der Menschenrechte)

Na deptaku Kartäusergasse znajduje się instalacja złożona m.in. z betonowych słupów, na których wyryta jest Deklaracja Praw Człowieka. Każdy słup to osobny artykuł, napisany w języku niemieckim oraz każdorazowo innym (wśród nich jest polski). Instalacja została zaprojektowana przez izraelskiego rzeźbiarza – Daniego Karawana i stanowi pomysł Norymbergi na podkreślenie, że jest miastem pokoju i nie chce być kojarzona wyłącznie z faszystowskimi zbrodniami, które tu były sądzone.

Instalacja "Droga Praw Człowieka" w Norymberdze

Instalacja “Droga Praw Człowieka” w Norymberdze

No i w drogę. Dokąd? Do Muzeum Porsche w Stuttgarcie. Jak? Zobacz trasę z Norymbergii do Strasburga!

24 sierpnia 2019 Tagi: , , , Wyprawa: Grand Tour de France