Norymberga

Po zaskakująco bezbolesnym wyjeździe z Wrocławia, przemknięciu do granicy z Niemcami w Jędrzychowicach i chillowym przejechaniu niemieckimi autostradami, po około 5 godzinach zatrzymujemy się w Norymberdze.

Pomimo piątkowego wieczoru i turystów w centrum Norymberga jest cicha. Nie powinniśmy się dziwić, pamiętając zeszłoroczną wizytę w drezdeńskim Neustadt, które mimo renomy imprezowej dzielnicy jest cichsze niż niejeden korporacyjny open space.

Trochę żałujemy, bo Norymbergę traktujemy tylko jak bazę noclegową przed intensywnym dniem, który nas jutro czeka. A tu tyle zabytków, o których niewiele wiemy i czytamy na szybko w Internecie. Za takie ignoranckie podejście Niemcy nam się jeszcze odwdzięczą…

Szpital Ducha Świętego (Heilig-Geist-Spital) w Norymberdze

Szpital Ducha Świętego (Heilig-Geist-Spital) w Norymberdze – obecnie miejski dom opieki dla osób starszych

Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) w Norymberdze

Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) w Norymberdze

Norymberga nocą

Norymberga nocą, widok spod zamku

Podróż wyczerpująca, jeść się chce, pić się chce i mimo, że trafiamy na knajpkę serwującą portugalskie wina, nie możemy sobie odmówić kufla niemieckiego pilsa, który idealnie pasuje do tutejszych flammkuchen (znanych u nas jako podpłomyki).

Norymberga - Niemiecki pils i podpłomyki po długiej podróży wchodzą idealnie

Niemiecki pils i podpłomyki po długiej podróży wchodzą idealnie

Nazajutrz po śniadaniu mamy według planu około dwie godziny na przyspieszone zwiedzanie Norymbergii, co też robimy.

Co zwiedzamy w Norymberdze?

Na wstępie warto zaznaczyć, że mimo zniszczeń obejmujących 90% starego miasta (efekt bombardowania przez Brytyjczyków i Amerykanów w 1945r.) Norymberga została pieczołowicie odbudowana i robi wrażenie, jakby większość budynków stała tam dłużej niż 75 lat.

Schöner Brunnen – Piękna studnia

Fontanna, która w oryginalnej postaci zbudowana została pod koniec XIV w. a następnie wielokrotnie była przebudowywana zachwyca ilością rzeźb i bogactwem detali. Ciekawostką jest fakt, że fontanna przetrwała bombardowanie miasta przez aliantów w trakcie II Wojny Światowej dzięki zabezpieczeniu jej betonowym płaszczem. Wprawne oko może poszukać jednego z ruchomych ogniw ogrodzenia, którego przekręcenie ma przynieść szczęście. Innym interaktywnym elementem są ruchome odpływy, które pozwalają nabrać wody z fontanny i wylać ją na zewnątrz 🙂

Piękna Studnia (Schöner Brunnen) - fontanna w Norymberdze

Piękna Studnia (Schöner Brunnen) – fontanna w Norymberdze

Schöner Brunnen - obniżenie tej rurki pozwala wylać trochę wody z fontanny

Schöner Brunnen – obniżenie tej rurki pozwala wylać trochę wody z fontanny

Weinstadel

Ten charakterystyczny, szachulcowy budynek obchodzimy praktycznie dookoła. Raz, że bardzo ładnie się prezentuje, a dwa, można do niego podejść przemieszczając się bardzo klimatycznym, drewnianym mostkiem Henkersteg oraz kamiennym Henker Brücke. Pomiędzy tymi mostami znajduje się… muzeum katów (Henkerhaus Museum).

Henker Brücke w Norymberdze

Henker Brücke w Norymberdze

Norymberga - Henker Brücke

Norymberga – Henker Brücke

Norymberga - Henker Brücke

Norymberga – Henker Brücke

Weinstadel w Norymberdze

Weinstadel w Norymberdze

Henkersted w Norymberdze

Henkersted w Norymberdze

Norymberga - Weinstadel

Norymberga – Weinstadel

Starówka i kamienice w Norymberdze

W Norymberdze pełno jest charakterystycznych szachulcowych kamienic i dopełniających je drewnianych werand. Starówka jest bardzo czysta i zadbana, a spacer po niej to czysta przyjemność.

Norymberga

Norymberga

Norymberga

Norymberga

Kamienice w Norymberdze

Kamienice w Norymberdze

Instalacja “Droga Praw Człowieka” (Straße der Menschenrechte)

Na deptaku Kartäusergasse znajduje się instalacja złożona m.in. z betonowych słupów, na których wyryta jest Deklaracja Praw Człowieka. Każdy słup to osobny artykuł, napisany w języku niemieckim oraz każdorazowo innym (wśród nich jest polski). Instalacja została zaprojektowana przez izraelskiego rzeźbiarza – Daniego Karawana i stanowi pomysł Norymbergi na podkreślenie, że jest miastem pokoju i nie chce być kojarzona wyłącznie z faszystowskimi zbrodniami, które tu były sądzone.

Instalacja "Droga Praw Człowieka" w Norymberdze

Instalacja “Droga Praw Człowieka” w Norymberdze

No i w drogę. Dokąd? Do Muzeum Porsche w Stuttgarcie. Jak? Zobacz trasę z Norymbergii do Strasburga!

24 sierpnia 2019 Tagi: , , , Wyprawa: Grand Tour de France