Porsche Museum – Stuttgart
W drodze do Francji zaplanowaliśmy jeszcze przystanek w Niemczech. Jest to Muzeum Porsche znajdujące się w Stuttgarcie, przy Porscheplatz 1. Siedziby Porsche nie da się z niczym pomylić. Na jednej z białych fasad widnieje wielki, czerwony napis Porsche, a na rondzie znajdującym pomiędzy różnymi budynkami firmy wznosi się gigantyczna instalacja złożona z trzech startujących w kierunku nieba generacji modelu 911. Mają rozmach, trzeba przyznać.
Jak w każdym takim miejscu do dyspozycji mamy parking (tutaj podziemny), który kosztuje 4€, bez limitu czasowego. Cena biletów to dla osoby dorosłej 8€ (audioprzewodnik jest w cenie). Po zakupieniu biletów i zapoznaniu się z obsługą audioprzewodnika ruszamy zwiedzać.
Co ciekawego możemy zobaczyć w muzeum Porsche?
Typ 64
Jednym z pierwszych modeli, jaki przychodzi nam oglądać jest Typ 64, który… nie wszyscy są zgodni nazywać Porsche, bowiem powstał w czasach, gdy Ferdynand Porsche pracował dla Volkswagena. Funkcjonują więc różne nazwy, m.in. Volkswagen Typ 64, KdF-Wagen oraz oczywiście Porsche Typ 64, o które spierają się fani marki. Nie wchodząc zbytnio w kontrowersyjne dyskusje, warto wspomnieć o tym, że model był przygotowywany na wyścigi mające odbyć się na trasie Berlin – Rzym. Wydarzeniem tym chciano rozpromować współpracę faszystowskich potęg poprzez wystawienie do rywalizacji arcydzieł inżynierii z obu krajów. Plany wyścigu pokrzyżowała jednak wojna. Zawiłą historię tego modelu, który wciąż pozostaje w prywatnych rękach, świetnie opisuje magazyn Classic Auto w wydaniu poświęconym Porsche.
No właśnie, w prywatnych rękach, bo to co widzimy w muzeum to replika karoserii. Nie warto jednak narzekać, bo wygląda niesamowicie. Oglądanie na żywo karoserii, która dała podwaliny pod kolejne modele Porsche to świetne doświadczenie. Charakterystyczne dla Porsche linie nadwozia są widoczne bardzo wyraźnie. Zapewne sporą zasługę miał tu inżynier, który odpowiadał za karoserię tego i wielu kolejnych modeli Porsche – Erwin Komenda. Wszelkie porównania do latającego spodka nie są pozbawione sensu. Osobliwy kształt z centralnie umieszczoną kabiną, która jest znacznie węższa niż reszta karoserii czy zabudowane koła sprawiają wrażenie, jakby samochód zaraz miał odlecieć w kosmos.
Porsche 356. Całe mnóstwo
Jedną z moich ulubionych części Need for Speed jest piąta odsłona serii. Ci, którzy lubili gry wyścigowe zapewne dobrze pamiętają czym się wyróżniała. Wszystkim innym podtytuł powinien już sporo zdradzić: “Porsche Unleashed”. Tak, jeździło się tam tylko i wyłącznie samochodami marki Porsche. Pamiętam, jakby to było wczoraj, jeden z pierwszych wyścigów, w którym jechałem biegnącą przez las trasą, której klimat nadawało zachodzące słońce. Trasę pokonywałem Porsche 365. Dlatego oglądanie tych samochodów na żywo to dla mnie przeżycie, które otwiera w mózgu magiczne drzwiczki z napisem “nostalgia”. Jak ktoś chce powspominać to można tu: https://www.youtube.com/watch?v=IsdzT72T9Xs
Porsche 356 No.1
Pierwszy samochód zbudowany pod szyldem Porsche – 356 No.1 został stworzony nie w Niemczech, a w austriackiej miejscowości Gmünd. Porsche 356/1 dopuszczono do ruchu dokładnie 8 czerwca 1948 roku. Ten aluminiowy roadster oparty na stalowej ramie powstał z założeniem stworzenia jak najlżejszego nadwozia na podstawie KdF Cabriolet i użycia jak największej liczby części Volkswagena. 356/1 wykorzystuje silnik Volkswagena, który jest montowany z przodu. Ta optymalizacja zapewniła firmie wiele rajdowych zwycięstw oraz rozgłos (choć początkowo gazety pisały o “nowym austriackim Volkswagenie”).
Porsche 356/2 Gmünd Coupe
Najistotniejsza zmiana, jaka dotknęła Porsche 356/2 w stosunku do pierwszego modelu to przeniesienie silnika za tylną oś, w celu lepszego wyważenia oraz utworzenia przestrzeni bagażowej z przodu. Dodano także dwa mikro siedzenia z tyłu. Porsche 356/2 powstało w 52 sztukach, z czego 8 było kabrioletami.
Porsche 356 Coupé “Ferdinand”
Widoczny poniżej samochód to Porsche 356 o pseudonimie “Ferdinand”. Tak określana była generacja produkowana już w Stuttgarcie. Od poprzednich modeli odróżniał się stalowym nadwoziem (decyzja była podyktowana trudnościami z pozyskaniem aluminium). Pod maską (z tyłu!) tak, jak w poprzedniku pracuje 4 cylindrowy bokser o mocy 40 koni mechanicznych (pierwszy model miał ich 35).
Porsche 356 SL
Model 356 SL (Super Leicht) to samochód przeznaczony do motorsportu. Przy okazji przeniesienia całej produkcji do Stuttgartu i przejściu na stalowe nadwozia, Ferdynand zdecydował się zostawić pięć samochodów zbudowanych w Gmünd i przeznaczyć je na eksperymenty ze sportem motorowym. Lżejsze aluminiowe nadwozie, pozbycie się zbędnych elementów oraz wzmocnienie silnika do 46 koni przyczyniło się do zaistnienia w motorsporcie. W 24 godzinnym wyścigu Le Mans Porsche 356 SL dojechało do mety jako 20 w swojej klasie. Był to jednak sukces, bo spośród 60 startujących samochodów do końca wyścigu dotrwała zaledwie połowa.
Porsche 356 Speedster Prototyp
Ten model został zaprojektowany na prośbę importera Porsche w USA – Maxa Hoffmana. Charakteryzuje się tym, co dziś do Porsche niepodobne. Samochód mocno odchudzony pod względem wyposażenia, po to, aby móc obniżyć cenę do $3000 (z reguły Porsche po odchudzeniu samochodu podnosi cenę ;).
Porsche 356 B 2000 GS Carrera GT
Model z 1960 roku, który odznacza się znacznie większą mocą niż modele starsze o pięć lat – 180 koni z dwulitrowego silnika typu bokser. Porsche 356 B 2000 GS Carrera GT to auto wyścigowe z homologacją drogową, zapewne stworzone przez wymogi serii wyścigowych, w których brało udział.
Mało wnętrz było to proszę… Porsche 550 Spyder
Porsche-Diesel Standard 218
Porsche miało diesla w ofercie już dawno, dawno przed Cayenne i był nim… ciągnik.
Porshce 911. Jeszcze więcej
W 1963 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Porsche zaprezentowało model 911, bezpośredniego następce 356. Ciekawostką jest to, że samochody początkowo miały mieć oznaczenie 901, ale firma zmieniła je przez protesty Peugeota, który miał wyłączność dla trzycyfrowych nazw aut z zerem w środku.
Porsche 911 2.0 Coupé 1965 r.
Początkowo Porsche 911 było wyposażone w sześciocylindrowy silnik typu bokser o pojemności dwóch litrów i mocy 130 koni mechanicznych. Na zdjęciu piękna sztuka z 1965 roku.
Porsche 2.0 911 Targa z 1967 roku
Surowe regulacje w Stanach Zjednoczonych zmusiły Porsche do stworzenia bezpiecznego samochodu ze zdejmowanym dachem. Powstała idea nadwozia typu “Targa”, która jest hybrydą kabrioletu i coupé: pozostawiono sztywny pałąk i tylną szybę oraz umożliwiono zdjęcie jedynie górnej części dachu. Samochód znalazł wielu odbiorców i to oryginalne nadwozie znajduje się do dziś w ofercie Porsche. Sam pomysł targi stał się tak popularny, że zyskał wielu naśladowców wśród innych producentów aut.
Porsche 911 Carrera RS 2.7 Coupé
Widoczne poniżej Porsche 911 Carrera RS 2.7 Coupé pochodzi z 1973 roku. Schowany pod tylną klapą sześciocylindrowy bokser ma pojemność 2,7 litra i rozwija 210 koni. Natomiast na klapie znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyścigowych modeli Porsche – spojler typu “kaczy ogon” (ang. duck tail).
Pierwsze Porsche 911 Turbo (930)
W roku modelowym 1975, Porche zaprezentowało pierwszy samochód z trzylitrowym silnikiem wspomaganym turbosprężarką. Moc sięgała 260 koni mechanicznych. Nadwozie 930 zyskało poszerzone nadkola, aby zmieścić szersze opony oraz kolejny charakterystyczny spojler nazywany “ogonem wieloryba” (ang. whale tail). Spojler whale tail powstał jako rozwinięcie duck tail i miał za zadanie zredukowanie unoszenia się tylnej części samochodu i związanej z tym nadsterowności. Ciekawostką są gumowe brzegi spojlera, które miały chronić pieszych podczas wypadku z ich udziałem.
Porsche 911 Turbo 3.3 Coupé (964)
Porsche 914/8 Ferry
Zastąpienie modelu 356 przez 911 spowodowało, że samochody Porsche stały się trudniej dostępne szerszej grupie klientów ze względu na znacznie wyższą cenę. Chwilowo rolę tańszego odpowiednika 911 pełniło 912, dzielące wiele części z 356. Po jego wycofaniu rozpoczęto, przy współpracy z Volkswagenem prace nad sportowym modelem. Tak w 1969 r. powstało Porsche 914. Model przez wielu fanów Porsche nieakceptowany i pogardliwie nazywany VW-Porsche wyposażony był głównie w cztero- oraz sześciocylindrowe silniki. Zaledwie dwie sztuki Porsche 914 miały ośmiocylindrowy silnik. Jeden rozwijał 300 koni, a drugi, widoczny na zdjęciu 260 km. Dodatkową różnicą w stosunku do pozostałych wersji jest nadwozie, które nie jest targą, lecz coupé z szyberdachem. Model 914/8 otrzymał homologację drogową w dniu 60-tych urodzin Ferdynanda Porsche, który przejechał później tym samochodem wiele tysięcy kilometrów.
Porsche 928 S Auminiumkaroserrie
Porsche 928 S to samochód opracowywany wspólnie z 924 jako model z silnikiem umieszczonym z przodu. 924 był wyposażony w silnik czterocylindrowy, natomiast 928 miał osiem cylindrów. Planowano także odmianę sześciocylindrową jako następcę 911, ale popularność 911 nie słabła, więc projekt zarzucono. Porsche 928 S Aluminiumkaroerrie wyróżnia się nadwoziem zrobionym z aluminium, tak samo jak pierwsze 356.
Porsche 917 KH Coupé
W 1969 roku Porsche zdecydowało się na współpracę z brytyjskim zespołem wyścigowym Johna Mayera. Porsche odpowiadało za dostarczenie samochodów oraz części zamiennych, Brytyjczycy za stworzenie karoserii. Zespół Mayera był wówczas sponsorowany przez producenta oleju Gulf i dzięki niemu na samochodzie Porsche pojawiły się jedne z najbardziej rozpoznawalnych, związanych z wyścigami, kolorów na świecie. Dwunastocylindrowy silnik o pojemności pięciu litrów oferował zawrotne 630 koni mocy. Warto podkreślić, że wyprodukowano go 50 lat temu. W swojej historii model 917 odniósł ponad 30 zwycięstw w wyścigach długodystansowych (m. in. Le Mans 24 h). Twórcą tej legendarnej konstrukcji był wnuk Ferdinanda Porsche – Ferdynand Piëch.
Porsche 959 Coupé
Protoplastą drogowego Porsche 959 Coupé było zmodyfikowane na potrzeby rajdu Paryż-Dakar w 1984r Porsche 911. Samochód był po raz pierwszy wyposażony w napęd 4X4 i zajął pierwsze miejsce. Na kolejne sukcesy trzeba było jednak poczekać, rok później trzy prototypy 959 nie zdołały dojechać do mety, lecz już w 1986 roku dopracowane Porsche 959 święciło triumfy, zajmując w rajdzie miejsca 1, 2 i 6. Widoczna poniżej drogowa wersja wciąż miała napęd na cztery koła, a wspomagany dwoma turbosprężarkami silnik rozwijał moc 450 koni mechanicznych. Auto potrafiło rozpędzić się do 315 kilometrów na godzinę, stając się rywalem włoskich superaut z Ferrari F40 na czele.
Porsche Carrera GT
Kolejny samochód Porsche, który staje do walki w kategorii superaut to Carrera GT. Początkowo miał być tradycyjnie wyposażony w sześciocylindrowy silnik bokser, jednak ostatecznie jego miejsce zajął budowany na potrzeby F1 10 cylindrowy silnik o mocy 612 koni.
Porsche 918 Spyder
Chociaż jesteśmy w muzeum, to znajdziemy tu najnowsze superauto od Porsche. 918 Spyder to następca modelu Carrera GT. Wyposażony jest w silnik V8 oraz dwa silniki elektryczne, które łącznie produkują 889 koni mechanicznych, czyniąc z auta rywala m.in. dla La Ferrari. Sprzedaż została ograniczona do 918 sztuk.
To by było na tyle. W tym przydługawym wpisie pojawiły się tylko najważniejsze modele i najlepsze zdjęcia jakie udało nam się w zatłoczonym muzeum Porsche zrobić. Fani Porsche będą zachwyceni, głównie dzięki temu jak wiele istotnych dla marki modeli udało się tu zgromadzić. Myślę, że każda osoba zainteresowana motoryzacją wyjdzie z muzeum zadowolona, bo jest to miejsce, które pokazuje historię jednej z najważniejszych dla motorsportu firm od początku, aż do chwili obecnej.
Czas ruszać dalej do Strasburga trasą z Norymbergii.
24 sierpnia 2019 Tagi: bmw, francja, motoryzacja, muzeum motoryzacji, niemcy, porsche Wyprawa: Grand Tour de France