Rennes (Bretania)

Rennes to stolica Bretanii. Zapewne miasto wyglądałoby dziś zupełnie inaczej gdyby nie pewien cieśla, który wyprawiał alkoholową libację w swoim zakładzie w 1720 r. Na zapleczu jego zakładu wybuchł pożar, który szybko przedostał się na zewnątrz i błyskawicznie rozprzestrzenił się na okoliczne budynki. Ponoć pożar trwał tydzień…

Kamienice w Rennes
Kamienice na placu Ch-Jacquet w Rennes

W wyniku opisanej sytuacji Rennes nie przypomina zbyt innych bretońskich miast i nie jest spójne jeśli chodzi o architekturę. Niemniej jednak ma swój charakter i klimat, głównie za sprawą kolorowych szachulcowych kamienic. Kolorowych, ale nie jaskrawo, jak to miało miejsce w Alzacji. Wydają się tez być zdeformowane, co ma to specyficzny urok. 

Kamienice w Rennes
Kamienice w Rennes
Rennes - hala targowa
Rennes – hala targowa
Katedra św. Piotra w Rennes
Katedra św. Piotra w Rennes
Katedra św. Piotra w Rennes
Katedra św. Piotra w Rennes

Rennes to duże miasto, ma ponad 200 tyś mieszkańców. Wyraźnie czuć tu imprezowy, studencki wręcz klimat.

Kawiarnia w Rennes
Kawiarnia w Rennes
Rennes
Rennes
Ratusz w Rennes
Ratusz w Rennes
Rennes
Rennes

Jedzenie w Bretanii jest osobliwe. Najważniejszą potrawą regionu są naleśniki bretońskie. Są to naleśniki robione z mąki pszennej z dodatkiem słodkich składników, które noszą nazwę crêpe. Jest też wersja z mąki gryczanej z dodatkami wytrawnymi o nazwie galette. Karty dań w restauracjach są pełne możliwości, włącznie z wręcz fast-foodową opcją – naleśnik z frytkami i wołowym burgerem. Do naleśników zamawiamy również jak najbardziej regionalny napój – cydr. Ten napój ze sfermentowanych jabłek jest nam w Polsce już dobrze znany. We Francji smakuje jednak nieco inaczej – jest znacznie bardziej kwaskowaty.

30 sierpnia 2019 Tagi: , , , , Wyprawa: Grand Tour de France