Trzeboń – Třeboň (Kraj południowoczeski)

Trzeboń (Třeboň) to miasto, którego początki sięgają XII w., gdy była tu jedynie osada. Prawa miejskie nadano mu w XIV w. Z tego okresu pochodzą mury miejskie, które sprawiały, że było to miasto nie do zdobycia. Ich pozostałości możemy podziwiać do dziś.

Trzeboń
Trzeboń
Trzeboń
Trzeboń
Trzeboń
Trzeboń
Masarykovo námesti w Trzeboniu
Masarykovo námesti w Trzeboniu

Renesansowową przemianę zamek w Trzeboni zawdzięcza rodowi Rožmberków, którzy zdecydowali się na przebudowę gotyckiej budowli z XIV. Zamek ma bardzo rozległy dziedziniec. Uwagę przykuwa też ciekawa fontanna z ptakiem dziobiącym trzy głowy. To już pozostałość po kolejnych właścicielach, Schwanzenbergach.

Zamek w Trzeboniu
Zamek w Trzeboniu
Zamek w Trzeboniu
Zamek w Trzeboniu
Brama Novohradska
Brama Novohradska
Brama Novohradska - Trzeboń
Brama Novohradska – Trzeboń

Tak jak wiele czeskich miast, Třeboň też ma browar. Szczyci się ponad 600 letnią tradycją i produkuje piwo pod marką Regent. Browar można zwiedzać, a samo piwo zakupić w pobliskim sklepie (a raczej składzie), który ma swoisty klimat.

Fortyfikacje w Trzeboniu
Fortyfikacje w Trzeboniu

Nie tylko piwem Trzeboń stoi. Równie dawna i wciąż kultywowana jest tu tradycja zakładania stawów hodowlanych. Pojawiły się w średniowieczu, w XIV wieku miał miejsce pierwszy boom, a ciągłe powiększanie areału trwało aż do XVII wieku. Obecnie w okolicach Trzeboni jest 500 stawów. Ich gwiazdą był karp i tak pozostało do dziś. Wtedy też powstały liczne stawy, które służyły rybołówstwu. Jednym z nich jest Spolský potok.

Spolský potok - Trzeboń
Spolský potok – Trzeboń

23 sierpnia 2020 Tagi: , , , , Wyprawa: Austria (oraz Czechy)