Wiedeń – śladami Hundertwassera i Otto Wagnera
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Dziś oglądamy Wiedeń od nieco innej strony. Będziemy podziwiać architektoniczne cuda Friedensreicha Hundertwassera oraz modernistyczny budynek poczty projektu Otto Wagnera.
Hundertwasserhaus
Friedensreich Hundertwasser to wiedeński artysta znany z unikania regularnych kształtów. Na pierwszy rzut oka jego budowle są zupełnie niespójne, jakby zaprojektowane przez szaleńca. Projektując Hundertwasserhaus architekt chciał pokazać jedność człowieka i przyrody. Na dachu oraz na balkonach pełno jest więc drzew i roślin. Zgodnie ze stylem Hundertwassera, nie łatwo znaleźć tu regularne linie, no może poza oknami. Budynek istnieje od 1896 roku i jest blokiem mieszkalnym, mieszczącym 50 lokali.
Oprócz bloku mieszkalnego możemy przyjrzeć się też muzeum Hundertwassera, które jest zaprojektowane bardzo podobnie, jednak przy użyciu mniejszej liczby kolorów.
Czas zmienić spojrzenie na architekturę i w tym celu ruszamy w kierunku budynku poczty. Po drodze natykamy się na interesujący obiekt w postaci planetarium Urania. Okazuje się, że planetarium zostało zaprojektowane przez Maxa Fabiani, który był uczniem Otto Wagnera.
Österreichische Postsparkasse
W Wiedniu znajduje się monumentalny budynek poczty zaprojektowany przez Otto Wagnera i przedstawicieli Secesji Wiedeńskiej. Budynek powstał w latach 1904–1906. Fasada jest pokryta marmurem a na jej szczycie stoją ponad 4 metrowe, zrobione z aluminium, figury.
Torcik Sachera
Po nasyceniu oczu przyszedł czas na żołądki. Czekoladowy torcik przekładany marmoladą i polany czekoladą to jeden z symboli Wiednia. Franz Sacher, pod nieobecność swojego szefa dostał zadanie zrobienia idealnego deseru dla księcia i jego gości. Najwyraźniej Franz wywiązał się w powierzonego zadania idealnie, bo od tego czasu jego torcik nosi przydomek „króla deserów”. Choć w Wiedniu jest hotel Sacher wybudowany przez syna kucharza, to torcik Sachera możemy zjeść nie tylko w nim. Będzie się jednak nazywał inaczej.
Trześniewski
Trześniewski to nazwa, której Polak nie może nie zauważyć. Niewielkie knajpki w klimacie fast-foodowym serwują małe kanapeczki z różnymi składnikami (sekretem wydaje się być ogórek kiszony) oraz piwo o pojemności 0,2l nazwane Pfiff. W sam raz na szybką przekąskę. Franciszek Trześniewski, od którego bary biorą swoją nazwę, był urodzonym w Krakowie (ówcześnie tereny Galicji) polskim kucharzem. Zasłyną otwartą we Wiedniu w 1902 roku restauracją, w której serwował podobne kanapki. Motto lokalu to „Die Unaussprechlich Guten Brötchen”, co znaczy „niewymawialnie dobre kanapki”. Slogan wziął się od problemów jakie mieli Austriacy z wypowiedzeniem nazwiska Trześniewskiego.
Na tym nie kończymy dnia. Przed nami jeszcze wizyta w pałacu Schönbrunn.
31 sierpnia 2020 Tagi: austria, bmw f30, secesja, wiedeń, zwiedzanie Wyprawa: Austria (oraz Czechy)