Wiedeń – śladami secesji
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Na drugą część dnia zostawiliśmy sobie Wiedeń secesyjny. Wychodzimy bliżej godzin wieczornych, a zachodzące słońce ładnie podkreśla wiedeńską architekturę.
Karlsplatz – pawilon Otto Wagnera
Otto Wagner był jednym z czołowych wiedeńskich architektów, który specjalizował się w modernizmie i secesji. Był jednocześnie dyrektorem stowarzyszenia Secesja Wiedeńska. Jednym z dzieł Wagnera jest Karlsplatz – pawilon stacji kolejki miejskiej w Wiedniu. Budynek oddano do użytku w 1899 roku. Obecnie pod Karlsplatz znajduje się podziemna stacja metra a pawilon pełni jedynie rolę kawiarni. Pierwotnie podczas przekształcania kolei miejskiej na metro planowano go zburzyć, jednak spotkało się to z licznymi protestami mieszkańców, którzy uratowali Karlsplatz od zniszczenia.
Kościół Św. Karola Boromeusza – Wiedeń
Zmierzając do kolejnych secesyjnych budynków mijamy wielki barokowy kościół św. Karola Boromeusza. Świątynia została wzniesiona na cześć biskupa Mediolanu – Karola Boromeusza w 1713 roku. Budowlę ufundował Karol VI po kolejnej epidemii dżumy.
Budynek Secesji – Wiedeń
Przy Karlsplatz stoi piękny budynek wiedeńskiej secesji. Wybudowany z inicjatywy miłośników tego nurtu, którzy utworzyli wspólnie stowarzyszenie „Secesja Wiedeńska”. Budowla powstała przy współpracy Gustava Klimta.
Secesyjne kamienice – Wiedeń
Nieopodal budynku Secesji Wiedeńskiej znajduje się kilka pięknych, secesyjnych kamienic. Warto się im przyjrzeć, bo detale potrafią zachwycić. W jednej z nich mieszkał Otto Wagner.
Kolejny dzień również spędzamy we Wiedniu i podziwiamy architektoniczne cuda Otto Wagnera i Friedensreicha Hundertwassera.
30 sierpnia 2020 Tagi: austria, bmw f30, secesja, wiedeń, zwiedzanie Wyprawa: Austria (oraz Czechy)