Würzburg (Frankonia)
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Würzburg to największe miasto i jednocześnie stolica Dolnej Frankonii. Szczyci się swoją długą historią, bowiem jego powstanie datowane jest na początek XVIII wieku. Podobnie jak w innych frankońskich miastach sporo tu odniesień do wina. Właściwie Würzburg pełen jest winnego klimatu. Ale najpierw zwiedzanie. Würzburg słynął z pięknej starówki, jednak, podobnie jak w Dreźnie, centrum miasta zostało kompletnie zniszczone podczas nalotu aliantów w 1945 roku. Miasto odbudowało jedynie najważniejsze zabytki.
Dom pod Sokołem – Falkenhaus
Pierwszym budynkiem na rynku Würzburga, który rzuca nam się w oczy jest Sokoli dom. To jedna z tych budowli, które wyglądają jakby były pokryte lukrem przez mistrza cukiernictwa. Rokokowy budynek pochodzi z 1751 roku.
Marienkapelle w Würzburgu
Obok żółtego sokolego domu stoi dla kontrastu gotycki kościół – Marienkapelle (lata 1377 – 1480). Kontrastuje nie tylko stylem architektonicznym, ale też kolorem. W deszczowy dzień jak dziś Merienkapelle wydaje się być wręcz wściekle czerwona.
Weinstube – Würzburg
W Würzburgu pełno jest restauracji weinstube przypominających biesiadne bary, w których spodziewalibyśmy się serwowania piwa. Tu oczywiście leje się wino, przeważnie producenta, do którego należy winiarnia. Idealne miejsce na spróbowanie lokalnych potraw i win.
Zamówione najszybciej pojawia się na stole i jest to nasz pierwszy kontakt z tradycyjnym frankońskim kieliszkiem. Zapoznajemy się też z frankońską gościnnością – wino nalane jest po brzegi. Jest też lokalny folklor – zielona małpka, pojawiająca się także na logo winiarni.
Ratusz i piwnice Ratskeller
Ratusz w Würzburgu wyróżnia się malowidłem drzewa, pod którym znajduje się data – 1914 r. Natomiast najciekawsze znajduje się pod ratuszem. Mowa o ratuszowych piwnicach z winem, które można zwiedzać.
Alte Mainbrücke i Marienberg
Alte Mainbrücke to najstarszy most w Würzburgu, który wybudowano go w latach 1473-1543. Most zdaje się być największą atrakcją miasta, jednak nie ze względu na swoją wartość historyczną. Także to, że świetnie z niego widać zamek oraz katedrę nie ma znaczenia.
Most jest… jedną wielką imprezownią. W momencie gdy odwiedzamy Würzburg, Niemcy zmagają się z kolejną falą koronawirusa (kilkanaście tysięcy zakażeń dziennie), co jednak nie przeszkadza dziesiątkom ludzi stać na nim w grupkach i wspólnie się bawić, popijając wino. No właśnie, wino. Na wejściu do mostu znajduje się bar, w którym można zamówić kieliszek frankońskiego wina (albo i butelkę) i udać się z nim na most i stanąć przy jednym ze stolików albo przy murku.
Katedra św. Kiliana – Kiliansdom
Katedra św. Kiliana powstała pomiędzy XI a XII w. i była czwartą co do wielkości romańską katedrą w Niemczech. Budowla nosi imię irlandzkiego mnicha, który w 7 w. ewangelizował tutejszych pogan, co przypłacił wyrokiem śmierci.
Pałac biskupi – Residenz
Największym zabytkiem Würzburga jest Pałac biskupi – Residenz. Monumentalna budowla pochodzi z XVIII w. i jest wpisana na listę UNESCO. Ponoć w środku znajduje się… 300 pokoi. Z racji ograniczonego czasu darujemy sobie zwiedzanie tych pokoi i zaglądamy jedynie do znajdującego się za pałacem ogrodu.