H.R. Giger Museum w Gruyères
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Tuż pod zamkiem hrabiów Gruyères swoje muzeum ma jeden z bardziej kontrowersyjnych artystów ostatnich lat Hans Rudolf Giger, bardziej znany jako H.R. Giger. Postać chyba najbardziej znana miłośnikom kina i muzyki metalowej.
Filmy – Obcy (Xenomorph)
Miłośnikom kina H.R. Giger będzie zapewne kojarzył się z postacią Obcego (a dokładniej Xenomorpha) z serii filmów Ridleya Scotta. Pierwsza część o tytule: Obcy: 8. pasażer „Nostromo”, która wyszła w 1979 roku, do dziś straszy nas głównie za sprawą stwora zaprojektowanego przez Gigera – Xenomorpha. W muzeum pełno jest projektów, obrazów i modeli kosmicznego stwora. Nie zabrakło także mebli nawiązujących do tej postaci. Dzięki projektowi Obcego, Giger otrzymał Oscara za najlepsze efekty wizualne.
Muzyka metalowa – Celtic Frost
Fani muzyki metalowej zapewne znają jedną z ikon gatunku – szwajcarski zespół Celtic Frost. Pierwszy długogrający album zespołu – To Mega Therion, który pochodzi z 1985 roku, ma na okładce obraz Gigera zatytułowany Satan I. Łatwo się domyślić, że w tym czasie zespół nie był jeszcze popularny i nie mógłby sobie pozwolić na kupno praw autorskich od znanego artysty. Jak to się więc stało, że obraz Gigera znalazł się na okładce To Mega Therion? Otóż frontman, Thomas Gabriel Fischer, napisał do Gigera list, w którym opisał jak artysta wpłynął na muzyków i… poprosił o użyczenie grafiki na potrzeby płyty, a Giger się zgodził. Co więcej – przez lata wywiązała się przyjaźń pomiędzy Gigerem an Fischerem, w wyniku której Thomas został asystentem Gigera, aż do jego śmierci oraz dyrektorem muzeum.
Gry komputerowe – Doom
Pierwszy album z obrazami Gigera otrzymał nazwę Necronomicon i wyszedł w 1977 roku. Tę właśnie książkę otrzymał Ridley Scott zanim zatrudnił Gigera do pracy nad postacią Xenomorpha. Zbiór obrazów okazał się także inspirujący dla branży gier komputerowych. Do wyraźnych inspiracji Gigerem przyznaje się John Romero, designer gry Doom z 1993 roku, który projektując poziomy do tej trójwymiarowej gry, cały czas miał przed sobą otwartą książkę Necronomicon Gigera.
Muzyka pop – Debbie Harry
Jedną z najbardziej zaskakujących kooperacji, w których Giger brał udział, była współpraca z Debbie Harry, wokalistką znaną z zespołu Blondie. Sama Debbie skontaktowała się z Gigerem, prosząc o stworzenie okładki do solowej płyty Koo Koo. Na potrzeby projektu powstała seria obrazów – m.in. Debbie I, Debbie II i Debbie III, na których piosenkarka ma głowę przebitą czterema igłami. Oprócz okładki, Giger wyreżyserował również wideoklip do utworu Backfired.
Ciekawostka – Giger na strychu swojego muzeum zgromadził niezłą kolekcję obrazów innych artystów. Zdaje się, że nurt realizmu fantastycznego szczególnie mu się spodobał i wśród swojej kolekcji ma m.in. obrazy Ernsta Fuchsa, którego muzeum odwiedziliśmy rok wcześniej, przy okazji wizyty w Wiedniu.
H.R. Giger Bar
Po drugiej stornie wejścia do muzeum znajduje się… bar Gigera. Miejsce gdzie można wypić kawę, zjeść słodkie ciasto ciesząc się uczuciem niepokoju i zagrożenia. Sufit przypomina kręgosłupy, krzesła i nogi od stołów są zrobione odlewów w kształcie kości, a fotele przypominają strukturę Xenomorpha.