Saint-Ursanne (Jura)
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Saint Ursanne to pierwsze szwajcarskie miasteczko, które odwiedzamy. Od zewnętrznej strony murów miejskich zupełnie nie zdradza co się za nimi kryje. Parkujemy na niebieskich liniach i uświadamiamy sobie, że nie mamy kółeczka do oznaczania godziny pozostawienia samochodu. D. zagaduje do pani, która właśnie wraca do samochodu. Próbuje dowiedzieć się czy można napisać godzinę na karteczce, na co nie ma mowy. Gdy zadaje pytanie, gdzie takie kółko można kupić pani myśli chwilę, po czym wręcza nam swoje. Mówi, że nie potrzebuje, że możemy sobie wziąć. Tak, po prostu.
Saint-Ursanne to miasteczko, które ma niemal w całości zachowaną średniowieczną zabudowę. Początki miasta sięgają siódmego wieku, gdy osadę zbudował tu irlandzki mnich Ursycyn. Wewnątrz murów miejskich znajdują się także XIV-XVI w. zabudowy mieszczańskie.
Katolicka kolegiata w Saint-Ursane to przykład pięknie zachowanej średniowiecznej architektury. Ponoć niektóre fragmenty krużganka pochodzą z X wieku. Sam kościół pochodzi z XII wieku.
Saint-Ursanne – Cloître
Najładniejszy widok na St-Ursanne roztacza się od strony Mostu św. Jana, który prowadzi nad rzeką Doubs. Widoczne od jego strony mury miejskie i kamienice zachwycają swoją spójną architekturą i nieregularnym kształtem.