Trasa: Gröbming – Sölk Pass – Muzeum Porsche Gmünd – Nockalmstraße – Feldkirchen

Dzisiejsza trasa jest bardzo samochodowa. Zaczynamy od przełęczy Sölk Pass, następnie odwiedzamy muzeum Porsche w Gmünd, a następnie przejeżdżamy krętą górską drogą Nockalmstraße.

Trasa: Gröbming – Sölk Pass – Muzeum Porsche Gmünd – Nockalmstraße – Feldkirchen
Trasa: Gröbming – Sölk Pass – Muzeum Porsche Gmünd – Nockalmstraße – Feldkirchen
Gröbming
Gröbming

Dzień zaczynamy budząc się w pensjonacie, którego fasada i wewnętrzny wystrój są modelowym wyobrażeniem noclegu w Alpach: drewno w obfitości, balustrady przyozdobione kwiatami, schody wyścielone zielonym dywanem. Miejsce jest nieco jak z innej epoki, ale bardzo przytulne. Dobre wrażenie sprawia nie tylko wystrój, ale też przemiła obsługa. Dzień wcześniej mieliśmy okazję skorzystać z restauracji, gdzie spróbowaliśmy lokalnych specjalności oraz styryjskiego wina i czuliśmy się tu bardzo dobrze. Dlatego szczerze polecamy Landhaus St. Georg w Gröbming.

Gröbming
Gröbming

Przełęcz Sölk Pass

Sölk Pass to przełęcz w Alpach Centralnych, znajdująca się na wysokości 1790 m. n.p.m. Warto przejechać się tą krętą, dająca sporo frajdy droga. Zdjęcia z przełęczy Sölk można zobaczyć tutaj.

Przełęcz Sölk - 1790 m. n. p. m.
Przełęcz Sölk – 1790 m. n. p. m.

Tamsweg

Tamsweg – niewielkie miasto i jego kościół – Wehrkirche St. Leonhard ob Tamsweg ze słynnym złotym witrażem. Spacerujemy po centrum oraz wdrapujemy się pod klasztorną górę. Więcej zdjęć z Tamsweg tutaj.

Ratusz w Tamsweg
Ratusz w Tamsweg

Porsche Automuseum Helmut Pfeifhofer w Gmünd

Porsche Automuseum Helmut Pfeifhofer w Gmünd to prywatne muzeum Porsche. Dlaczego akurat znajduje się w Gmünd? Ponieważ tu była pierwsza fabryka Porshce, skryta w dawnym tartaku, by uniknąć nalotów. W środku znajduje się pierwsze Porsche 356 Alu, wiele historycznych modeli 356 oraz 911 i nieco więcej. Zobacz zdjęcia z Porsche Automuseum Helmut Pfeifhofer.

Porsche 356 Alu w
Porsche 356 Alu

Gmünd in Kärnten

Gmünd to niewielkie miasto w Karyntii, które warto odwiedzić jedynie przy okazji wizyty w prywatnym muzeum Porsche Automuseum Helmut Pfeifhofer. Więcej pokazujemy w tym poście.

Gmünd in Kärnten - panorama
Gmünd in Kärnten – panorama

Nockalmstraße

Nockalmstraße to górska droga, na którą składają się 52 zakręty i dwa wzniesienia – Eisentalhöhe na wysokości 2042 m. n.p.m. i Passhöhe – 2024 m. Czysta przyjemność z jazdy i zachwycające widoki. Zobacz zdjęcia z Nockalmstraße.

Zakręty na Nockalmstrasse
Zakręty na Nockalmstrasse
Passhöhe - 2024 m. n. p. m. i BMW F30
Passhöhe – 2024 m. n. p. m. i BMW F30

26 sierpnia 2020 Tagi: , , , , , , Wyprawa: Austria (oraz Czechy)