Trasa: Kojsko, Gonjače, winnica Ščurek, Štanjel, Vipava do Lublany

Trasa: Kojsko, Gonjače, winnica Ščurek, Štanjel, Vipava do Lubljany

Trasa: Kojsko, Gonjače, winnica Ščurek, Štanjel, Vipava do Lubljany

 

Punkt widokowy Gonjače – centralny punkty Brdy

Dzisiaj wyruszamy z miejscowości Kojsko i zmierzamy w kierunku stolicy Słowenii – Lublany. Po drodze jednak odwiedzimy kilka miejsc, głównie związanych z winem, choć nie tylko. Zaczynamy od punktu widokowego Gonjače, który jest jednocześnie centralnym punktem Brdy. Przy dobrej pogodzie można ponoć dojrzeć zarówno Dolomity jak i Alpy Karnickie. Niestety my pogodę mamy średnią i góry są ledwo widoczne.

Punkt widokowy Gonjače

Punkt widokowy Gonjače

 

Punkt widokowy Gonjače

Punkt widokowy Gonjače

 

Winnica Ščurek

Kolejnym przystankiem jest winnica Ščurek, którą wybieramy niejako przypadkiem. Zamierzaliśmy odwiedzić winnicę Klinec, ale jest zamknięta. Mogliśmy też wybrać pobliską Movię albo Mariana Simčiča (jak się później przekonamy – także produkujących wyśmienite wina). Ale jakimś cudem wybraliśmy właśnie Ščurka i lepiej trafić nie mogliśmy. Więcej w osobnym wpisie o winnicy Ščurek.

Ščurek - wejście do sali degustacyjnej

Winnica Ščurek

 

Dolina Soča

Kolejny punktem przelotowo-widokowym jest Dolina Soča. Decydujemy się nieco nadłożyć drogi i nie jechać krótszym odcinkiem, który znów prowadzi przez Włochy, lecz tym wzdłuż rzeki Soczy, aby nacieszyć oczy widokami. Pierwotnie chcieliśmy zobaczyć kościół, który znajduje się na wzgórzu w pobliskiej miejscowości Drežnica, skąd również rozpościera się świetny widok na okolicę, jednak remont drogi skutecznie nam to uniemożliwił. Za to obejrzeliśmy z daleka stuletni wiadukt Solkański.

Dolina Soča

Dolina Soča

 

Dolina Soča - wiadukt Solkański

Dolina Soča – wiadukt Solkański

 

Zamek Štanjel

Kolejnym punktem naszej podróży jest Štanjel. Wdrapujemy się tu pod górę, żeby obejrzeć główną część miasta, schowaną za średniowiecznymi murami.

Štanjel

Štanjel

 

Štanjel - Kościół Św. Proroka Daniela

Štanjel – Kościół Św. Proroka Daniela

 

Štanjel - winogrona

Štanjel – winogrona

 

Schody do zamku Štanjel

Schody do zamku Štanjel

 

Vipava

Przed przyjazdem do Lublany zatrzymujemy się jeszcze w mieście Vipava, które jest jednocześnie sercem Doliny Vipavy. Nasz postój spowodowany jest głównie tym, że jest to kolejny region winny, więc żal nie kupić nieznanego dotychczas wina i to w samym sercu jego powstawania.

Vipava

Vipava

 

Lublana

Do Lublany docieramy pod wieczór. Choć trasa, którą pokonaliśmy długa nie była, to jednak duża ilość przystanków zrobiła swoje. Po odstawieniu samochodu i zameldowaniu się w hotelu ruszamy coś zjeść i zakończyć dzień kieliszkiem(ami) dobrego wina. Przypadkiem trafiamy na fantastyczne miejsce – Wine Bar Šuklje (http://winebar.suklje.com/), które jest winoteką serwującą najlepsze słoweńskie wina (w tym Ščurka – “crazy guy” jak go określa kelner). Prawdziwe zwiedzanie Lublany czeka nas nazajutrz – przeczytacie o tym tutaj.

Wine Bar Šuklje w Lubljanie

Wine Bar Šuklje w Lublanie

 

Ciekawostką jest karta – jeśli nie wiesz co wybrać to możesz wspomóc się ulubionym stylem muzyki.

Wine Bar Šuklje - karta

Wine Bar Šuklje – karta

13 czerwca 2018 Tagi: , , , , , , , , , Wyprawa: Włochy, Słowenia i Chorwacja