Trasa: Kutná Hora – Czeskie Budziejowice

W drogę wyruszamy zaraz po pracy. Po przekroczeniu polskiej granicy, jak zwykle, nadchodzi ulga. Aut jakby mniej, drogi bardziej puste. Nikt nie siedzi na ogonie, praktycznie nikt nie wyprzedza. Zionie pustką do tego stopnia, że pomiędzy miastami włączamy tempomat. W Polsce nigdy nam się to nie udało. Bezchmurne niebo i piękny zachód słońca towarzyszy nam przez znaczną cześć drogi. Jednak słońce daje się we znaki, świeci prosto w twarz i momentami prawie nas oślepia. Początkowo zachwycamy się stanem dróg. Równe jak stół, pozwalają wręcz płynąć. Do czasu. Tym razem mamy znacznie sztywniejsze auto i każdą nierówność czuć niemiłosiernie. I tak właśnie te nierówności odczuwamy, zbliżając się do miasta Kutná Hora. Oj przydałyby się tu remonty, przydały. Choć w zasadzie trwają – objazdów jest cała masa i w ciemności niełatwo się z nich połapać. 

Do Kutnej Hory dojeżdżamy tak późno, że mamy czas tylko na kolację i krótki spacer. Dopiero następnego dnia tak naprawdę zobaczymy Kutną Horę i ruszymy w dalszą trasę przez Telcz i Slavonice do Czeskich Budziejowic.

Trasa: Kutná Hora – Czeskie Budziejowice
Trasa: Kutná Hora – Czeskie Budziejowice

Kutná Hora

Kutná Hora to miasto słynące z wydobycia srebra w XIII w. Oglądamy niezwykły późnogotycki kościół św. Barbary, kolegium Jezuitów, kolumnę morową i stare miasto. Zdjęcia z Kutnej Hory w tym poście.

Kutná Hora - Kościół św. Barbary
Kutná Hora – Kościół św. Barbary

Telcz

Zwiedzamy morawski Telcz i wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówkę z barokowymi i renesansowymi kamienicami. Telcz opisujemy i pokazujemy tutaj.

Telč - Plac Náměstí Zachariáše z Hradce
Telč – Plac Náměstí Zachariáše z Hradce

Slavonice

Slavonice to średniowieczno-renesansowe miasteczko w południowych Czechach. Można tu podziwiać fasady budynków ozdobione sgraffito. Szerzej o Slavonicach i sgraffito w osobnym wpisie.

Slavonice
Slavonice

Czeskie Budziejowice

Czeskie Budziejowice to miasto znane przede wszystkim z piwa Budweiser Budvar, ale nie brakuje tu barów winnych. Miasto ma piękną starówkę o mieszanej architekturze. Więcej zdjęć z Budziejowic w tym poście.

Ratusz w Czeskich Budziejowicach
Ratusz w Czeskich Budziejowicach

22 sierpnia 2020 Tagi: , , , , , , Wyprawa: Austria (oraz Czechy)