Trasa: Rougeou – Chinon (zamki nad Loarą)
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Zamki nad Loarą
Dzisiaj zwiedzamy słynne zamki nad Loarą. Jest ich mnóstwo, więc wybieramy zaledwie trzy, ale za to różne. Duży i popularny Chenonceau, stojący na uboczu – Château de Candé oraz taki z pięknymi ogrodami – Villandry. Przy tym nie zabraknie wina z nad Loary. Poniżaj trasa, którą przemierzamy.
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau to „zamek dam”, ponieważ od zawsze był we władaniu kobiet. Bogato zdobione wnętrza oddają klimat epoki i pozwalają poczuć historię. To jeden z tych zamków, które nie tylko pięknie prezentują się z zewnątrz, ale też mają bogate i piękne wnętrza. Aby przyjrzeć się im z bliska, zapraszamy do szczegółowej relacji.
Amboise
Zamek w Amboise – siedziba kilku królów Francji oraz miejsce pracy Leonarda da Vinci. Spacerujemy po samym mieście Amboise, poszukując miejsca na obiad. Więcej zdjęć tutaj.
Montlouis-sur-Loaire – wina z doliny Loary
O winie z doliny Loary nie mogliśmy zapomnieć. Zatrzymujemy się więc w kooperatywie winnej, która jest na naszej drodze. Kupujemy tu ciekawe biele z apelacji Vouvray.
Château de Candé
Château de Candé w Monts to miejsce, które warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na piękne, klimatyczne wnętrza, z których część była świadkiem postępu i zmian w trybie życia elit w XX wieku (łazienka z bieżącą wodą, sala gimnastyczna, centrala telefoniczna). Zamek był miejscem różnych wydarzeń historycznych, m. in. ślubu Księcia Walii – Edwarda z Wallis Simpson. Obszerna relacja fotograficzna we wpisie o zamku de Candé.
Zamek w Villandry
Pod zamkiem Villandry rozpościerają się piękne, rozłożyste i zróżnicowane ogrody, których zdjęcia prezentujemy w osobnym wpisie.
Château d’Ussé
W Dolinie Loary jest kilkaset zamków, więc niektóre, jak Château d’Ussé oglądamy jedynie z drogi. Ten miał być inspiracją dla Charles’a Perrault, który umieścił tu akcję baśni „Śpiąca królewna”.
Château d’Azay-le-Rideau
Mamy zbyt mało czasu na zwiedzenie większej ilości zamków w ciągu jednego dnia – ograniczają nas godziny otwarcia (zwykle do 18). Aby zahaczyć o kolejny zamek, wymyślamy plan – nocne zwiedzanie. Do Château d’Azay-le-Rideau przyjeżdżamy więc jedynie na pokaz multimedialny – projekcje różnych motywów na ścianach zamku oraz okolicznych budowli. Jeśli mamy być szczerzy – nie było to nic specjalnego i zdecydowanie lepiej wydać te kilkanaście euro na wino z nad Loary niż na bilet 😉 Ale zamek ładny i dobrze, że plan zburzenia tego obiektu na wodzie został ostatecznie porzucony!
28 sierpnia 2019 Tagi: bmw, dolina loary, francja, loara, trasa, zamki nad loarą Wyprawa: Grand Tour de France