Trasa: Rougeou – Chinon (zamki nad Loarą)

Zamki nad Loarą

Dzisiaj zwiedzamy słynne zamki nad Loarą. Jest ich mnóstwo, więc wybieramy zaledwie trzy, ale za to różne. Duży i popularny Chenonceau, stojący na uboczu – Château de Candé oraz taki z pięknymi ogrodami – Villandry. Przy tym nie zabraknie wina z nad Loary. Poniżaj trasa, którą przemierzamy.

Zamek Chenonceau

Zamek Chenonceau to “zamek dam”, ponieważ od zawsze był we władaniu kobiet. Bogato zdobione wnętrza oddają klimat epoki i pozwalają poczuć historię. To jeden z tych zamków, które nie tylko pięknie prezentują się z zewnątrz, ale też mają bogate i piękne wnętrza. Aby przyjrzeć się im z bliska, zapraszamy do szczegółowej relacji.

Château de Chenonceau
Château de Chenonceau

Amboise

Zamek w Amboise – siedziba kilku królów Francji oraz miejsce pracy Leonarda da Vinci. Spacerujemy po samym mieście Amboise, poszukując miejsca na obiad. Więcej zdjęć tutaj.

Zamek w Amboise
Zamek w Amboise

Montlouis-sur-Loaire – wina z doliny Loary

O winie z doliny Loary nie mogliśmy zapomnieć. Zatrzymujemy się więc w kooperatywie winnej, która jest na naszej drodze. Kupujemy tu ciekawe biele z apelacji Vouvray.

Montlouis-sur-Loaire - wina z doliny Loary
Montlouis-sur-Loaire – wina z doliny Loary

Château de Candé

Château de Candé w Monts to miejsce, które warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na piękne, klimatyczne wnętrza, z których część była świadkiem postępu i zmian w trybie życia elit w XX wieku (łazienka z bieżącą wodą, sala gimnastyczna, centrala telefoniczna). Zamek był miejscem różnych wydarzeń historycznych, m. in. ślubu Księcia Walii – Edwarda z Wallis Simpson. Obszerna relacja fotograficzna we wpisie o zamku de Candé.

Château de Candé - gabinet
Château de Candé – gabinet

Zamek w Villandry

Pod zamkiem Villandry rozpościerają się piękne, rozłożyste i zróżnicowane ogrody, których zdjęcia prezentujemy w osobnym wpisie.

Zamek Villandry - ogrody
Zamek Villandry – ogrody

Château d’Ussé

W Dolinie Loary jest kilkaset zamków, więc niektóre, jak Château d’Ussé oglądamy jedynie z drogi. Ten miał być inspiracją dla Charles’a Perrault, który umieścił tu akcję baśni “Śpiąca królewna”.

Château d'Ussé
Château d’Ussé
Château d'Ussé
Château d’Ussé

Château d’Azay-le-Rideau

Mamy zbyt mało czasu na zwiedzenie większej ilości zamków w ciągu jednego dnia – ograniczają nas godziny otwarcia (zwykle do 18). Aby zahaczyć o kolejny zamek, wymyślamy plan – nocne zwiedzanie. Do Château d’Azay-le-Rideau przyjeżdżamy więc jedynie na pokaz multimedialny – projekcje różnych motywów na ścianach zamku oraz okolicznych budowli. Jeśli mamy być szczerzy – nie było to nic specjalnego i zdecydowanie lepiej wydać te kilkanaście euro na wino z nad Loary niż na bilet 😉 Ale zamek ładny i dobrze, że plan zburzenia tego obiektu na wodzie został ostatecznie porzucony!

Château d'Azay-le-Rideau
Château d’Azay-le-Rideau
Nocny pokaz na Château d'Azay-le-Rideau
Nocny pokaz na Château d’Azay-le-Rideau

28 sierpnia 2019 Tagi: , , , , , Wyprawa: Grand Tour de France