Colmar
Chcesz wesprzeć naszego bloga? Postaw nam wirtualną kawę!
Colmar to jedna z największych turystycznych atrakcji w Alzacji. 3,5 miliona turystów rocznie robi wrażenie. Widać to też dzisiaj, bo jest tak tłoczno, że ciężko czasem przejść, nie mówiąc o zrobieniu dobrego zdjęcia. Dlatego nie polecamy zwiedzania Colmaru w weekend. Pierwsze co nas uderza, to ilość ozdobników i durnostojek, których normalnie nie widujemy – np. konewki albo koń na biegunach w oknach kamienic…
Ciekawostką związaną z Colmarem jest fakt, że stąd pochodzi Auguste Bartholdi – autor amerykańskiej Statuy Wolności, która została podarowana Amerykanom przez Francuzów w setną rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości. Natomiast w setną rocznicę śmierci Barholdiego miasto postawiło miniaturę Statuy Wolności w Colmarze. Znaki, takie jak widoczny poniżej, to sposoby na oznaczanie ścieżki zwiedzania we francuskich miastach – świetny pomysł.
Colmar – Zwiedzanie
Warto pochwalić francuskie biura informacji turystycznej, bo bardzo dbają o to, żeby turysta się nie zgubił i zobaczył to, co najważniejsze. W Colmarze korzystamy z takiej mapki i zostawiamy linka do niej: https://reservation.tourisme-colmar.com/medias/documents/documentation/documentation-PLANCOLMAR-FR.pdf
Kolegiata Św. Marcina
Zaczynamy od wąskich uliczek i docieramy do głównego kościoła w Comarze – Kolegiaty Św. Marcina. Gotycki budynek z przełomu XIII i XIV w. znajduje się w samym sercu miasta i widać go z różnych Colmarskich uliczek. Pierwsza rzecz, jaka rzuca nam się w oczy to mozaika na dachu. Charakterystyczne kolorowe romby pojawiają się coraz częściej na dachach im bardziej zbliżamy się do Burgundii.
Wartownia w Colmarze – Corps de Grade
Nieopodal kolegiaty znajduje się renesansowa wartownia z XVI w.
La Maison Pfister
Wybudowana w 1537 roku kamienica stanowi symbol starego miasta w Colmarze. Wyróżnia się w okolicy swoimi drewnianymi werandami oraz pięknie malowaną fasadą. Od 1927 roku ma status pomnika historii.
Spacer po centrum Colmaru
Mimo pewnej dozy kiczowatych ozdobników, Colmarowi uroku nie brakuje. Szachulce, kolory, trochę średniowieczny, a trochę renesansowy klimat sprawiają, że spacer po mieście przypomina podróż w czasie albo chociaż oglądanie historycznego filmu.
Le Koïfhus
Koïfhus to najstarszy budynek w Colmarze, który został ukończony w 1480 roku. Jego początkową funkcją był skład celny. Po Rewolucji Francuskiej funkcja ta zmieniała się wielokrotnie i budynek był m.in. teatrem, szkołą, urzędem.
Ze schodów Koïfhusa jest bardzo dobry widok na jedną z większych ulic w Colmarze – Grand Rue.
Mała Wenecja
Mała Wenecja to szereg półdrewnianych domów kupieckich stojących nad kanałem miejskim i rzece Lauch. Otwarcie kanałów w Colmarze pozwoliło kupcom na transport produktów do miasta za pomocą łodzi, rozwój handlu i osiedlanie się kupców.
Hala targowa – Le Marché Couvert
Charakterystyczna hala targowa w Colmarze pochodzi z 1865 roku, natomiast w 2010 została odrestaurowana. Nadal pełni swą oryginalną funkcję i można tam kupić świeże produkty.
La Maison des Têtes
„Dom głów” to jeden z najbardziej znanych budynków w Colmarze. Wybudowany w 1609 roku budynek swoją nazwę wziął od rzeźb głów w groteskowych maskach, których jest ponoć 106. Dzisiaj mieści się tu pięciogwiazdkowy hotel.
Colmar odwiedziliśmy jadąc Alzackim szlakiem winnym ze Strasburga do Dijon.
25 sierpnia 2019 Tagi: alzacja, bmw, colmar, francja, zwiedzanie Wyprawa: Grand Tour de France