Trasa: Winiarnie w Valdobbiadene

Trasa po winnicach w Valdobbiadene

Trasa po winnicach w Valdobbiadene

 

W tym roku ponownie zatrzymujemy się w Valdobbiadene, tyle że tym razem na dwie noce. Cały jeden dzień mamy zamiar poświęcić na odwiedzanie winnic produkujących Prosecco Valdobbiadene. W tym miejscu należy się Wam nieco wyjaśnień o co z tym prosecco i Valdobbiadene w ogóle chodzi, dlatego przygotowaliśmy osobny wpis o prosecco.

 

Bisol

Bisol (https://www.bisol.it/) to pierwszy producent prosecco, którego dziś odwiedzamy i który od razu serwuje całkiem solidną ilość trunków do degustacji. Po butelkach wnioskujemy, że wina Bisola nie raz wystrzeliwały na podium wyścigów F1. Charakterystyczne dla tego producenta jest to, że wszystkie winogrona pochodzą z własnej produkcji. Bardzo duża jest też sprzedaż trunków – około 1mln butelek rocznie.

W winnicy Bisol - producenta Prosecco

W winnicy Bisol – producenta Prosecco

 

Winnica Val D’Oca

Następny przystanek – Val D’Oca (https://www.valdoca.com/en/). Produkcja powala – 11mln butelek rocznie. Winnica oferuje szeroki asortyment prostych prosecco oraz kilka wyrafinowanych – takich, które robione są z winogron z wyselekcjonowanych działek.

Winnica Val d'Oca w Valdobbiadene

Winnica Val d’Oca w Valdobbiadene

 

Drusian

Winnica Drusian (https://www.drusian.it/?lang=en) to jedna z tych, do których ciężko trafić, bo trzeba trochę pobłądzić w labiryncie winogron i nieutwardzonych dróg. Rodzinna winnica produkuje 1,2 mln butelek rocznie.

Drusian - dyplomy

Drusian – dyplomy

 

Villa Brandolini

Zwiedzeni przewodnikiem zajeżdżamy pod Willę Brandolini. Spędzamy w okolicy góra 10 minut. Nie jest to nic specjalnego, nie musicie tam jechać 😉

Willa Brandolini

Willa Brandolini

 

Osteria al Castello

Przerwa na obiad – całkiem przypadkowo trafiamy do Osteria al Castello (w miejscowości Follina), gdzie serwują fantastyczną parmigianę.

Panuje tu rodzinny klimat – na wejściu siedzi seniorka roku i łuska zielony groszek.

Osteria al Castello w Folio

Osteria al Castello w Folinie

 

Parmigiana w Osteria al Castello w Folio

Parmigiana w Osteria al Castello w Folinie

 

Conegliano

Conegliano to jedno z większych miast w regionie, wyznacza ono także wschodni kraniec strefy produkcji Prosecco Superiore. Więcej zdjęć umieściliśmy w osobnym wpisie.

Kawiarnia w Conegliano

Conegliano

 

Molinetto della Croda

Przewodnik zachęcił nas też do odwiedzenia Molinetto della Croda – dawny młyn wodny i tym razem było warto podążyć za przewodnikiem.

Molinetto della Croda

Molinetto della Croda

 

Bepin de Eto

Bepin de Eto (http://www.bepindeeto.it/it/index.aspx) to jeden z najsłynniejszych producentów prosecco we Włoszech. Jego wina bez problemu można kupić nawet w Polsce. Oczywiście dwa razy drożej. Jako jedyni nie mają typowej sali degustacyjnej i przyjmują klientów w magazynie albo w biurze. Widać, że nastawieni są na dużych odbiorców.

Winogrona producenta prosecco Bepin De Eto

Winogrona producenta prosecco Bepin De Eto

 

Winogrona producenta prosecco Bepin De Eto

Winogrona producenta prosecco Bepin De Eto

 

Winogrona producenta prosecco Bepin De Eto

Winogrona producenta prosecco Bepin De Eto

 

Osteria Senz’Oste

Osteria Senz’Oste to najdziwniejsze miejsce, które w dolinie prosecco odwiedziliśmy, ale jednocześnie najwspanialsze, bo pozwala się raczyć winem w otoczeniu natury zupełnie na luzie. Więcej we wpisie o Osteria Senz’Oste.

Osteria Senza Oste w Valdobbiadene - stoliki

Osteria Senza Oste w Valdobbiadene – stoliki

 

11 czerwca 2018 Tagi: , , , , , , , , , , , Wyprawa: Włochy, Słowenia i Chorwacja